Fascinující příroda

Teleskopická ryba – podivuhodná hlubinná kreatura

Pojďme se podívat na podivnou potvůrku žijící v temných , chladných vodách subantarktických oblastí. Pokud budete mít někdy cestu do hloubky 3000 metrů pod hladinu, zajisté Vás potěší setkání s rybkou čeledi Giganturidae . Existují pouze 2 kategorie členů čeledi a my se dnes blíže podíváme na Gigantura Chuni.

Její jméno je odvozeno ze dvou řeckých slov. Gigante znamená velký , Tura je odvozeno z řeckého “aura” což znamená ocas. Její běžné pojmenování teleskopická nebo dalekohledová ryba je spojeno s jejími podivně vypadajícíma očima. Výrazné, trubicovité oči podobné dalekohledu se u nich vyvynuly během vývoje a umožňují jim odhalit i nepatrné množství bioluminescence a tak vystopovat svou kořist. Ačkoliv je jejich zrak ve tmě vynikající, ještě lépe dokáží rozeznat siluety zespodu. Z toho důvodu loví ve vodním sloupci vertikálně směrem vzhůru, kde dokonale rozpoznají kořist aniž by byly pozorovány. Jejich ostré jehlovité zuby je přímo předurčují k lovu kluzké kořisti. Vynikající čelistní mechanismus jim umožňuje konzumovat rybu větší, než jsou oni. Aby si usnadnily lov, pohybují se vždy ve skupinách. To jim rovněž zajišťuje ochranu před predátory.

I způsob páření je zvláštní. Spermie i vajíčka se vznáší ve vodě, a pokud se setkají, dojde k oplodnění a vzniku larev. Juvenilní stadium je natolik odlišné od dospělého, že když byly larvy objeveny, předpokládalo se, že jde o úplně jiný druh ryby. Jako jedna z mála ryb nemá břišní ploutve, což možná souvisí s jejich podivnou larvální formou. Plavou dobře i bez nich, zejména díky velkému ocasu.

Vzhledem k obtížnému zkoumání toh oto druhu je málo známo o velikosti jejich populace, zvycích či nepřátelích. Do akvária si ji asi nepořídíte, tak si prohlédněte její dostupné fotografie.